Firemní dotace na elektromobil?
Vše, co pořebujete vědět zde.

Za pár týdnů spustí stát velký dotační titul na elektrické vozy pro firmy a živnostníky. Ministerstvo průmyslu se rozhodlo dát elektromobilitě zelenou a trochu popošťouchnout trh s elektromobily. Firemní dotace na elektromobil můžete využít na pořízení nových vozů nabo na výstavbu nabíjecích stanic. Vše je vypsané v rámci výzvy Záruka Elektromobilita – I. výzva. Ale abyste to nemuseli složitě luštit, sepsali jsme vám zde vše podstatné.

MPO rozhodně netroškaří

Ministerstvo průmyslu a obchodu vypsalo v rámci svého Národního plánu obnovy dotační výzvu Záruka Elektromobilita – I. výzva, v rámci které nabízí soukromým firmám a živnostníkům dotace na pořízení nových elektromobilů a nabíjecích stanic.

  • Firmám rozdělí až 1,65 miliardy korun na nákup elektromobilů.
  • Dalších 300 milionů připadá na podporu výstavby dobíjecích stanic.

Proč je MPO tak velkorysé?

Pokud se na současný trh s elektromobily podíváme optikou Evropské unie, je zřejmé, že prodej elektromobilů v ČR neroste tak rychle jako v jiných evropských zemích. MPO se tímto dotačním titulem pokouší nastartovat změnu v elektromobilitě a svým způsobem takovou malou revoluci. Aby na dotaci dosáhli i menší firmy a živnostníci, a nejen gigantické korporace, je součástí podmínek pro získání dotace financování přes bankovní úvěr u Národní rozvojové banky. Ta se zaručí za 70 % celkové ceny vozu nebo nabíjecí stanice. Tímto způsobem musejí být realizovány veškeré nákupy elektrovozů, právě kvůli srovnatelným podmínkám pro menší a větší firmy.

Podmínky dotačního programu

O dotaci mohou žádat malé, střední i velké firmy. Příjemce dotace musí být registrován jako poplatník daně z příjmu. Vyloučené jsou pouze společnosti vlastněné územněsprávními celky. Společnost za sebou musí mít minimálně dvě uzavřená účetní období. Nesmí být v insolvenci, likvidaci a nesmí mít žádné nevypořádané nedoplatky vůči institucím či zaměstnancům.

Podpora je omezena i oborem podnikání – nesmí se jednat o výrobu zbraní a střeliv, finančnictví a pojišťovnictví, herny, kasina a sázkové kanceláře. Neuspějí organizace sdružující osoby za účelem prosazování společných zájmů ani ti žadatelé, kteří by porušovali princip rovných příležitostí mužů a žen, diskriminovali na základě rasy, etnického původu, náboženského vyznání, zdravotního postižení, věku nebo sexuální orientace.

Jaký vůz si můžete z dotace pořídit?

Při splnění podmínek můžete získat firemní dotaci na elektromobil dle svého výběru. Na jednotlivé vozy přispívá různými částkami:

  • 200 tisíc korun na osobní vůz
  • 300 tisíc korun na nákladní vůz
  • 50 tisíc korun na nákup AC dobíjecí stanice
  • 100 tisíc korun na nákup DC dobíjecí stanice do 40 kW
  • 150 tisíc korun na nákup rychlejších DC dobíjecích stanic

Na jaké vozy se dotace nevztahuje?

Podporu nezískáte na vozy, jejichž pořizovací cena je vyšší než 1,5 milionu korun bez DPH. Nevztahuje se také na plug-in hybridní vozy (PHEV) a na hybridy (HEV). Zároveň se nevztahuje na vozy zemědělské prvovýroby.

Podávání žádostí

Původně měl sběr žádostí startovat už 1. prosince, ale nyní je posunutý na únor. O přesném termínu pro podání žádostí vás budeme informovat. MPO mělo podle původního plánu žádosti přijímat až do 30. září 2025, ale možná bude posunutý i tento termín. Zároveň bude dotační titul ukončen v případě, že se vyčerpá objem alokovaných prostředků Evropské unie ve výši 1,65 miliardy korun. Ředitel sekce fondů EU na ministerstvu průmyslu a obchodu Marian Piecha předpokládá, že o dotace bude velký zájem, a tak se podpora vyčerpá beze zbytku a velmi rychle.

Jak podat žádost?

  1. Žádosti přijímají všechny pobočky a regionální pracoviště Národní rozvojové banky.
  2. Žádost o podporu musí obsahovat vyplněný formulář, přílohu Projekt žádosti o podporu a kopii smlouvy o úvěru.

Rádi vám pomůžeme a poradíme

S vyřízením dotace na firemní elektromobil nebo nabíjecích stanic vám rádi pomůžeme a poradíme. V našem prvním čistě elektrickém salonu v ČR máme dostatek zkušeností na to, abychom vám plnohodnotně pomohli s vybavením i elektrovozem.

Pokud máte dotazy nebo zájem o více informací, obraťte se na nás, a to buď přes náš kontaktní formulář na webu nebo rovnou zavolejte během našich otevíracích hodin (po – pá, 10 – 17 hodin): +420 720 331 034.

A pokud si chcete přečíst podrobné znění výzvy, navštivte webové stránky ministerstva.