Zatímco pohonné hmoty
zdražují, na nabíjení elektromobilu je spoleh

V současné době stoupají ceny nafty i benzínu a tento trend se nebude v následujících týdnech zlepšovat. Za litr benzínu už znovu zaplatíte 40 Kč. Na kolik by vás v porovnání s provozem vozu se spalovacím motorem vyšel provoz elektromobilu? Na pakatel! Pojďme si to spočítat, na kolik vás vyjde nabíjení elektromobilu.

Nabíjení elektromobilu zkrátka vyjde levněji

Na elektromobil se dá dlouhodobě spolehnout – i při nejméně výhodných cenách energie vás jeho provoz stále vyjde na cenu srovnatelnou s provozem vozu se spalovacím motorem. Nejdražší varianta nabíjení elektromobilu na veřejných rychlonabíječkách stojí 1 kWh přibližně 13 Kč. I v takovém případě by 1 ujetý kilometr u elektromobilu stál cca 2 Kč. Při průměrné spotřebě spalovacího vozu (6 litrů na 100 Km) to vychází na 2,4 Kč. Ovšem bavíme se o té vůbec nejdražší variantě. Při troše kumštu zvládnete ušetřit opravdu hodně.

Jak ušetřit ještě víc?

Jednou z možností je využít levnějších nabíjcích stanic. Běžný městský elektromobil (například naše oblíbená Škoda CITIGOe iV) nabijete na běžné DC nabíječce z 0 na 80 % do jedné hodiny. Pro neregistrované zákazníky nabízí poskytovatelé jako ČEZ, PRE a E.ON nabíjení na DC nabíječce okolo 8 až 10 korun za kWh. Pokud se registrujete, tak vás to stojí ještě méně.

Další variantou je nabíjet elektromobil domácím wallboxem. Nabíjení za vaše předem nasmlouvané (a výhodnější) ceny od dodavatele vás vyjde průměrně okolo 5,8 Kč za kWh. Ujetý kilometr už vás tak vyjde na cca 1 Kč.

Pokud chcete jít ještě níž, můžete si začít elektřinu vyrábět doma a investovat do solárních elektrárny, která vám každodenně zajistí energii pro váš elektromobil. Energii ze slunce získáte zadarmo, takže úspora je zcela nesrovnatelná.

Nabíječek stále přibývá

V ČR je v současné době 2 170 dobíjecích stanic se 4 051 místy. To je ovšem stav k září 2023 a za pár měsíců už může být vše úplně jinak. Například v roce 2022 byla veřejných nabíječek přibližně polovina. Elektromobilistů totiž neustále přibývá a infrastruktura se velmi rychle přizpůsobuje jejich potřebám. Proto i veřejné nabíjení je stále dostupnější a dostupnější. Tak na co čekáte?